PITAJA

Pod nazwą ?pitaja” trafia na rynek kilka różnych owoców dostarczanych przez kaktusy ? Cactaceae (tylko owoce kaktusa Opuntia ficus-indica są sprzedawane pod nazwą ?opuncja”, a nie ?pitaja”, i pod tą nazwą zostały omówione wcześniej).

Pitaja ? owoc otrzymywany z kaktusa Hylocereus triangularis, rosnącego w Ameryce Południowej, ma kształt kulisty lub jajowaty, o średnicy 10-12 cm. Skórka owocu jest dość gruba, barwy żółtej lub czerwonej, pokryta łuskowatymi wyrostkami. Miąższ biały lub czerwonawy zawiera liczne małe, czarne nasiona.

Wygląd czerwonej pitai jest tak charakterystyczny, że w jej ojczystej Gwatemali karminowy odcień czerwieni nosi nazwę tego owocu.

Owoce są dość smaczne, słodkawo-kwaśne zawierają dużo witaminy C oraz soli wapnia i fosforu. Można je zbierać jeszcze niezupełnie dojrzałe, gdyż w temperaturze pokojo­wej mogą one spokojnie dojrzeć. Pitaja zupełnie dojrzała staje się miękka i wówczas można ją przechowywać tylko w chłodzie.

Miąższ spożywa się wraz z pestkami na surowo. Chcąc obrać pitaję, należy naciąć ją od góry, a skórkę ściągnąć w dół. Tak obrany owoc można łatwo pokroić w plastry, można go też jeść łyżeczką.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.