NIESZPUŁKA

Nieszpułka zwyczajna (Mespilus germanica, ang. Medlar) jest ciernistym krzewem lub małym, wysokim do 6 m drzewkiem z rodziny Różowatych (Rosaceae). Pochodzi z Iranu, jednak już w czasach starożytnych uprawiana była w krajach śródziemnomorskich oraz w zachodniej Europie (Anglii). Obecnie spotykana szczególnie często w południowej części Europy (krajach śródziemnomorskich) oraz w Azji Mniej­szej. U nas tylko w parkach, jako krzew ozdobny ? bardzo dekoracyjny i wart popularyzacji.

Nieszpułka wykształca duże (od 3 do 5 cm średnicy), 5-krotne, białe lub różowe kwiaty, osadzone pojedynczo na dość długich, ulistnionych wiosennych przyrostach pędów owoconośnych.

Owoce są typu jabłka (tzw. owoc pozorny albo szupinkowy), ale wyglądem i wielkością przypominają gruszki (zależnie od odmiany od małej ulęgałki do przeciętnej gruszki). Miąższ owocu jest twardy, kamienisty i zawiera wewnątrz kilka dużych, bardzo twardych nasion.

Uprawiane dla jadalnych owoców są odmiany nieszpułki o owocach dużych lub pozbawionych pestek (nasion), jednak ich uprawa w naszych warunkach klimatycznych jest dość ryzykowna, gdyż wrażliwość na mróz nieszpułki jest podobna do brzoskwini. Zwykle też roślina zakwita dość późno ? w końcu maja ? i dojrzewa dopiero w końcu listopada, a i wtedy owoce ma jeszcze niejadalne, kwaśne i cierpkie. Owoce po zbiorze układa się w ciepłym pomiesz­czeniu, aby się ?ulęgły” podobnie jak gruszki ulęgałki. Miąższ podczas tego procesu mięknie i brązowieje, staje się soczysty i słodki. Nieszpułka jest wtedy gotowa do jedzenia.

W niektórych krajach pozostawia się owoce nieszpułki na drzewie, aż do ich przemarznięcia późną jesienią. Po od- tajaniu stają się one miękkie i słodkie jak po ulężeniu.

Owoce ulężone spożywane są jako deserowe, ale trzeba oczywiście lubić taki rodzaj owoców. Amatorów na ulęgał­ki nieszpułkowe jest jednak wielu, zwłaszcza w Anglii, gdzie cieszą się one największą popularnością. Poza tym w Anglii od najdawniejszych czasów jest bardzo ceniony sos nieszpułkowy podawany do dziczyzny.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.