MIECHUNKA JADALNA

Miechunka jadalna, zwana też miechunką peruwiańską (Physalis peruviana, syn. Physalis edulis, ang. Peruvian Groundcherry lub Capegooseberry), to roślina wieloletnia lub jednoroczna (w uprawie) z rodziny Psiankowatych (Solanaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej (Peru). Tam też jest uprawiana, a ponadto w Południowej Afryce, Kenii, Kolumbii i Nowej Zelandii, a także w Indiach, na Jawie, na Antylach, w Australii.

Roślina ma liście sercowate, nieco filcowato owłosione, kwiaty pojedyncze, zwisłe. Kielich kwiatowy jest dzwon­kowaty i dość duży, w czasie dojrzałości rozdęty, otaczający owoc, którym jest okrągła, żółta lub pomarańczowa, pach­nąca jagoda wielkości wiśni.

Słodko-kwaskowaty smak owoców miechunki przypo­mina nieco smak pomidora. Jada się je na surowo lub w postaci przetworów. Można je też suszyć i wtedy przy­pominają rodzynki (podobnie są też stosowane).

Owoce są niezwykle dekoracyjne, dojrzewają w środku wyrośniętego na kształt lampionu kielicha kwiatowego. Gdy ?lampion” ten zaczyna zasychać i wyglądać jakby był zro­biony z szarego papieru, owoce uważa się za dojrzałe i na­dające się do zbioru. Niestety, owoce są dość nietrwałe i jeśli składuje się je w wilgotnym miejscu, szybko pleśnieją.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.