Mammea amerykańska (Mammea americana, ang. Mammeapple, syn. Mamey) jest drzewem z rodziny Dziurawco- watych ? Hypericaceae (do której należy też omówiony dalej ? mangostan). Pochodzi z Archipelagu Antylskiego, rośnie w środkowej i południowej Ameryce, na Karaibach, w San Domingo, także na Florydzie. Jest to potężne drzewo, wysokości 20-25 m, z rozłożystą koroną, pokrytą wiecznie zielonymi, owalnymi lub jajowatymi, całobrzegimi listkami z przeświecającymi kropkami. Drzewa są nie tylko potężne, ale też dają sporo cienia, dlatego chętnie sadzi się je na plantacjach do ocieniania innych roślin, np. drzew kakaowych.
Wonne białe kwiatki wyrastają w pachwinach starszych listków i ułożone są pojedynczo lub w niewielkich pęczkach. Kwiaty te ze względu na wspaniały aromat służą do przyprawiania słynnego kreolskiego likieru, zwanego Eau de Creole.
Mammea rodzi duże, okrągłe owoce, do 20 cm średnicy, okryte grubą, brązową skórką. Są to pestkowce i zawierają ukryte w miąższu dwie jednonasienne pestki. Miąższ owocu jest żółty lub pomarańczowy, smakiem i konsystencją przypomina morelę. Zawiera 84% wody, 0,3% tłuszczu, 0,5% cukrów i 0,4% kwasów organicznych.
Większość owoców spożywa się na świeżo, z pewnej ilości wyrabia się dżemy i inne przetwory domowe, jak soki lub syropy, które służą do przyprawiania różnych napojów.
Mammea na pewno znalazłaby większe zastosowanie, gdyby nie znaczna nietrwałość owoców i bardzo duża wrażliwość drzewa na zimno. Mammea nie tylko nie wytrzymuje przymrozków, ale ginie całkowicie, jeśli temperatura spadnie na dłuższy czas poniżej +5°C.
Niektóre części rośliny zawierają również składniki toksyczne, np. wysuszone i zmielone nasiona używa się jako insektycydy naturalne, czyli środki przeciw owadom.