MAMMEA

Mammea amerykańska (Mammea americana, ang. Mammeapple, syn. Mamey) jest drzewem z rodziny Dziurawco- watych ? Hypericaceae (do której należy też omówiony dalej ? mangostan). Pochodzi z Archipelagu Antylskiego, rośnie w środkowej i południowej Ameryce, na Karaibach, w San Domingo, także na Florydzie. Jest to potężne drzewo, wysokości 20-25 m, z rozłożystą koroną, pokrytą wiecznie zielonymi, owalnymi lub jajowatymi, całobrzegimi listkami z przeświecającymi kropkami. Drzewa są nie tylko potężne, ale też dają sporo cienia, dlatego chętnie sadzi się je na plan­tacjach do ocieniania innych roślin, np. drzew kakaowych.

Wonne białe kwiatki wyrastają w pachwinach starszych listków i ułożone są pojedynczo lub w niewielkich pęczkach. Kwiaty te ze względu na wspaniały aromat służą do przyprawiania słynnego kreolskiego likieru, zwanego Eau de Creole.

Mammea rodzi duże, okrągłe owoce, do 20 cm średni­cy, okryte grubą, brązową skórką. Są to pestkowce i zawie­rają ukryte w miąższu dwie jednonasienne pestki. Miąższ owocu jest żółty lub pomarańczowy, smakiem i konsystencją przypomina morelę. Zawiera 84% wody, 0,3% tłuszczu, 0,5% cukrów i 0,4% kwasów organicznych.

Większość owoców spożywa się na świeżo, z pewnej iloś­ci wyrabia się dżemy i inne przetwory domowe, jak soki lub syropy, które służą do przyprawiania różnych napojów.

Mammea na pewno znalazłaby większe zastosowanie, gdyby nie znaczna nietrwałość owoców i bardzo duża wraż­liwość drzewa na zimno. Mammea nie tylko nie wytrzymuje przymrozków, ale ginie całkowicie, jeśli temperatura spadnie na dłuższy czas poniżej +5°C.

Niektóre części rośliny zawierają również składniki toksyczne, np. wysuszone i zmielone nasiona używa się jako insektycydy naturalne, czyli środki przeciw owadom.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.