ORZESZKI PILI

Orzeszki pili dostarczane są przez różne gatunki egzotycz­nych drzew z rodzaju Canarium (kanarecznik albo komiężnik), należących do rodziny Osoczynowatych (Burseraceae).

Kilka gatunków Canarium występuje w południowo- -wschodniej Azji. Są to wysokie drzewa rodzące jadalne owoce ? pestkowce, wyglądem przypominające nasze śliw­ki. Orzeszki pili są pestką tych owoców, a właściwie nasie­niem ukrytym w tej pestce.

Właściwe orzeszki pili daje gatunek Canarium ovatum (kanarecznik owalny), pochodzący z Filipin i Indonezji oraz Canarium commune (kanarecznik zwyczajny, ang. Canarytree) ? rosnący na Jawie. Nasiona z tego gatunku bywają też nazywane ?migdałami jawajskimi” (ang. Javaalmond).

Orzeszki pili pochodzące z tych gatunków zawierają aż 75% tłuszczu, 12-16% białka i 4-6% cukrów. Są bardzo smaczne i odżywcze, poza tym najłatwiej strawne ze wszystkich orzechów (ułatwiają też trawienie innych pokarmów, przez co mają pewną wartość leczniczą). Mają jednak zna­czenie tylko miejscowe, gdyż ich wydobywanie jest kłopot­liwe i zbyt kosztowne. Ponadto dość łatwo jełczeją, a to z powodu bardzo wysokiej zawartości tłuszczu. Jednak w Indonezji, Malezji czy Molukach są bardzo popularne i używane w różnej postaci. Można też je spotkać w tropikal­nej Afryce i Azji.

W Chinach rosną dwa gatunki Kanareczników (Cana­rium), a mianowicie Canarium album (kanarecznik biały, ang. White Canary-tree) i Canarium pimela (kanarecznik czarny, ang. Black Canarytree), których całe owoce są jadalne. Są to owoce (pestkowce) wielkości naszego agrestu, zielonkawo- żółte o cienkiej warstwie miąższu (grubości 3-5 mm). W środ­ku owocu tkwi pestka z nasieniem, bardzo ciemna i eliptycz­nie wydłużona u Canarium pimela oraz jaśniejsza, prawie biała i bardziej kulista u Canarium album. Z pestek tych (zwłaszcza z pierwszego gatunku) wydobywa się nasiona o smaku analogicznym do orzeszków pili. Jednak częściej spożywa się całe owoce, kandyzowane i traktowane prosz­kiem z aromatycznych ziół. Owoce też się pekluje bądź przyrządza z nich różnorodne marynaty (czasem w tej formie trafiają do sklepów europejskich).

Z nasion różnych gatunków Canarium tłoczy się również spożywczy olej kanarecznikowy, znany w handlu jako ,jawański olej migdałowy” lub częściej ? ?chińska biała oliwa”.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.