ORZECH RAJSKI

Orzech rajski, zwany też czasznią małpią albo małpim garnkiem, należy do tej samej rodziny co orzech brazylijski ? Czaszniowatych (Lecythidaceae).

Jest to drzewo dorastające do 30 m wysokości, rosnące dziko w tropikalnych lasach Amazonii (Brazylia, Gujana). Liście wykształca całobrzegie, lancetowate, przypominające liście naszej wierzby i mające piękne kwiaty, dość duże, koloru białego z czerwoną lamówką, umieszczone w szczyto­wych gronach.

Owoc tego drzewa jest dużą, zdrewniałą, odwrotnie jajowatą torebką, otwierając się na szczycie wieczkiem ? nazywany jest najczęściej ?małpim garnkiem”. Wygląda on rzeczywiście jak gliniany garnek, którego wysokość do­chodzi do 25 cm, średnica do 27 cm, a średnica otworu do 17 cm. Grubość ścian wynosi od 3 do 5 cm.

Owoc ten osadzony jest na gałęzi w ten sposób, że jego wieczko znajduje się u dołu. Dojrzały owoc nie spada z drzewa, oddziela się tylko jego wieczko i po kilkunastu dniach wysypują się z niego wszystkie nasiona, zwane rajskimi orzechami. Orzechy te przypominają smakiem, wielkością i wyglądem orzechy brazylijskie, ale mają tak cienką skorupkę, że dają się z łatwością zgnieść w palcach. Jądra rajskich orzechów zawierają do 65% tłuszczu, który często wytłacza się z nich i używa jako oleju jadalnego. Większość jednak rajskich orzechów spożywa się na surowo i mają one grono zagorzałych wielbicieli, którzy też nadali nazwę temu orzechowi z przymiotnikiem ?rajski” (oczywiś­cie chodziło o smak).

Niestety, jeszcze większymi wielbicielami rajskich orze­chów są małpy i one to potrafią spałaszować cały wysyp nasion z ?małpich garnków”. Krajowcy radzą sobie, jak potrafią, w tej konkurencji z małpami, czasami robią na nie przemyślne pułapki, wykorzystując puste ?małpie garnki”, do których wkładają na przynętę duże orzechy. Łakome małpy wsuwają łapki do garnka, nie mogąc się doczekać na orzechy, i w ten sposób zostają uwięzione (łapkę z orzechem jest trudno wysunąć z garnka). Tak więc widzimy, że walka o zdobycie rajskich orzechów toczy się bezpardonowo i z obu stron ?nieuczciwie”.

Krajowcom często pozostają tylko puste ?małpie garn­ki”, które służą jako naczynia kuchenne, a dodatkowo zdobione są sprzedawane turystom jako oryginalne pa­miątki z tropików.

 

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.