ORZECH MAŚLANY

Orzech maślany (ang. Butter-nut albo Savarrinut) dostar­czany jest przez drzewo Caryocar nuciferum (z rodziny Caryocaraceae) nazywane po polsku, niezbyt udanie, drzewipest orzechodajny. Drzewo to pochodzi z tropikalnej Ameryki, głównie z Gujany. Rośnie też często w Peru i z tego względu owoce tego drzewa nazywane są niekiedy ?mig­dałami peruwiańskimi” (Peruvian Almond).

Jest to drzewo bardzo wysokie, dorastające do 60 m, pokryte trójlistkowymi liśćmi złożonymi oraz dużymi kwia­tami zebranymi w grona umiejscowione na szczycie gałązek. Kwiaty są bardzo piękne, barwy szkarłatnej, przy czym zabarwione są nie tylko płatki korony (5-6 płatków), ale i działki kielicha (kielich jest 4-6-dzielny). Pręciki bardzo liczne o długich nitkach.

Owocem jest pestkowiec, duży, do 15 cm długości, barwy brązowo-czerwonej, zawierający wewnątrz cztery trójkanciaste, jajowate pestki. W każdej z pestek znajduje się nasiono zawierające dużo tłuszczu. Nasiona są jadalne i bardzo smaczne, o migdałowym, delikatnym zapachu, przypomina­jącym też zapach świeżego, wiejskiego masła.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.