ORZECH MAKADAMIOWY

Makadamia (Macadamia ternifolia, ang. Macadamia nut, Australian nut lub Queensland nut) należy do rodziny Proteaceae i pochodzi z Australii, ze stanów Queensland i New South Wales. Natomiast uprawiana jest w największej ilości na Hawajach, w mniejszej ilości w Afryce Południowej i w Ameryce Środkowej.

Jest to wiecznie zielone, tropikalne drzewo, osiągające do 15 m wysokości, o grubych, sztywnych, wąskich, drobno piłkowanych liściach oraz kremowobiałych, niewielkich kwiatach, zebranych w długie zwisające kwiatostany. Inny gatunek makadamii ? Macadamia tetraphylla ma kwiaty różowe i młode listki czerwone lub purpurowe.

Owoc makadamii jest pestkowcem, budową przypomi­nający orzech włoski. Jest kulisty lub eliptyczny, zakończony dziobkiem. Jego okrywa jest zielona, miękka i pęka przy dojrzewaniu, odsłaniając czekoladowej barwy orzech (pest­kę). Orzech jest kulisty, średnicy do 3,5 cm (przeważnie jednak mniejszy). Orzech ten ma bardzo grubą (do 6 mm grubości) i bardzo twardą skorupę. Nie można jej zgnieść za pomocą dziadka do orzechów, trzeba użyć młotka lub nawet młota. Dlatego orzechy makadamiowe sprzedaje się już wyłuskane (są to właściwie jądra nasienne), zamknięte najczęściej w próżniowych puszkach, aby uchronić je od jełczenia.

Jądro tego orzecha stanowi ponad 50% ciężaru całego orzecha. Zawiera ono około 73% tłuszczu, 9% białka, 7-9% cukru, witaminę i sole mineralne ? głównie wapń, fosfor oraz żelazo.

Z powodu tak wysokiej zawartości tłuszczu i małej za­wartości białka orzechy makadamii szybko jełczeją, już po 2-3 miesiącach. Po wyjęciu ze skorupek suszy się je natych­miast, a następnie praży w temperaturze około 135 °C.

Makadamia jest powszechnie uważana za najsmaczniej­szy orzech świata i jej cena w związku z tym jest bardzo wysoka. Nie przeszkadza to jednak w wykorzystaniu orzeszków makadamiowych również do celów kosmetycz­nych, gdyż tłuszcz makadamiowy odznacza się wybitnymi właściwościami kosmetycznymi (nadaje się szczególnie dla regeneracji skóry zniszczonej przez słońce).

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.